Corythucha ciliata - síťnatka platanová

3. 12. 2014 vytvořil Stanislav Rada

Corythucha ciliata (Say, 1832) – síťnatka platanová 

Syn.: Tingis ciliata Say, 1831

Čeleď: Tingidae – síťnatkovití

Status: nepůvodní druh

 

Popis: Velmi drobná ploštice o délce těla 3–3,7 mm. Přední křídla a paranota štítu jsou rozšířeny a utvářeny bizarní síťovitou strukturou (což je obecně pro síťnatky typické). Barva těla dospělců je bílá. Nymfy mají převážně černé zbarvení. Jedná se o okřídlený a letuschopný druh.

 

Možná záměna: Díky charakteristickému tvaru těla a bílému zbarvení v ČR nezaměnitelný druh.

 

Rozšíření: Původním areálem druhu je Severní Amerika (východní část kontinentu). V druhé polovině 20. století byl zavlečen do Evropy (první nález v Itálii v roce 1964) a od té doby se invazivně šíří. Dnes se vyskytuje v celé jižní a střední Evropě. Byl zaregistrován i v Británii, Rusku, východní Asii a Austrálii.

 

V ČR byla síťnatka platanová poprvé zjištěna v roce 1995 na jižní Moravě. Od té doby se postupně šíří na sever. V Čechách zjištěna v roce 2004 v okolí Nymburka. Ve městech se vyskytuje často masově.

 

Biologie a ekologie: Živí se sáním na platanech, nejčastěji na platanu západním (Platanus occidentalis), hojně vysazovaném v obcích. Zdržují se na spodní straně listů. Silné napadení platany oslabuje, vede k předčasnému opadání listů a případně i k odumření stromu. Vajíčka jsou kladena k silnějším listovým žilkám. Jedna samice dokáže naklást až 350 vajíček. Nymfy procházejí pěti instary. Vývoj je rychlý, během roku se vystřídá několik generací. Dospělci přezimují nejčastěji pod odlupující se borkou na kmenu a větvích. Invazivnímu šíření tohoto druhu dopomáhá pasivní transport na automobilové dopravě.

 

 

Literatura:

 

Halbert S.E., Meeker J.R. (1998): The Sycamore Lace Bug, Corythucha ciliata (Say) (Hemitera: Tingidae). Entomology Circular 387. Florida Department of Agriculture and Consumer Services, Division of Plant Industry.

 

Kment P. (2006): Corythucha ciliata (Say, 1832) – síťnatka platanová. In: Mlíkovský J., Stýblo P. (eds.): Nepůvodní druhy fauny a flóry ČR. ČSOP Praha, 496 pp.

 

Lis B. (1999): Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XVIII: Heteroptera, Zeszyt 8: Tingidae. Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Toruń 1999.