Clubiona stagnatilis Kulczyński, 1897 – zápředník vlhkomilný
Čeleď: Clubionidae – zápředníkovití
Status: běžný druh
Popis: Délka těla 5–9 mm (hlavohruď 2,5–3 mm). Hlavohruď je světle hnědá, chelicery tmavě hnědé. Zadeček je žlutohnědý bez kresby s nevýrazným stříbřitým leskem. Nohy a makadla jsou žlutohnědé.
Možná záměna: Záměna je možná s dalšími zápředníky rodu Clubiona, spolehlivě se dají odlišit jen podle kopulačních orgánů. Zápředník vlhkomilný však patří spolu se zápředníkem rákosním (C. phragmitis) k nejběžnějším mokřadním druhům (ostatní podobné mokřadní druhy jsou daleko vzácnější). Zápředník rákosní je větší a mohutnější než tento druh.
Rozšíření: Palearktický druh – široce rozšířený druh v mírném pásu Evropy a Asie.
V ČR hojný druh, roztroušeně po celém území, zejména v nižších polohách. Mapa rozšíření zde.
Biologie a ekologie: Tohoto zápředníka najdeme na mokřadních biotopech, jako jsou rákosiny, litorály rybníků, větších řek, mokřadní louky a v zaplavovaných lužních lesích. Žije na zemi i na vegetaci. Samice si zhotovují typické pavučinové úkryty z dvakrát ohnutého listu trav a ostřic, ve kterém hlídá kokon s vajíčky. Podobné úkryty si vytvářejí také mladí jedinci při svlékání. Zimuje ve stařině. S dospělci se setkáme zejména od dubna do září, někdy zimují i dospělci.
Literatura:
Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.
Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!