Cicadivetta tibialis - cikáda trnková

26. 8. 2016 vytvořil Filip Trnka

Cicadivetta tibialis (Panzer, 1788) – cikáda trnková
Syn.: Cicadetta tibialis (Panzer, 1798)
Čeleď: Cicadidae – cikádovití
Status: VU


Popis: S délkou těla 11–13 mm se jedná o naši nejmenší cikádu. Se složenými křídly 16–17 mm a rozpětí křídel 28–35 mm. Zbarvení těla je černé, pouze končetiny, spodní strana těla a zadeček jsou částečně žluto-oranžové. Obzvláště zadeček je nápadně žluto-oranžově proužkovaný na konci každého zadečkového článku.

 

Možná záměna: Nezaměnitelný druh, možno zaměnit s menšími jedinci cikády chlumní (Cicadetta montana). I nejmenší jedinci C. montana dosahují velikosti těla 16 mm. Hlavním poznávacím znakem od našich ostatních cikád je 5 apikálních políček na zadních křídlech.

 

Rozšíření: Střední, jižní Evropa a severní Afrika (Maroko, Tunisko). Od Portugalska, přes Francii, Itálii do střední Evropy a dále na Ukrajinu, Balkánský poloostrov, Rusko a Zakavkazsko.

 

V ČR velmi vzácný druh na okraji areálu, je znám ze středních Čech. Těžiště výskytu v ČR se nachází na jižní Moravě.

 

Biologie a ekologie: Dospělci od poloviny května do začátku července. Obývají xerotermní biotopy, jako jsou skalnaté křovinaté stráně a lesostepní formace. Imaga žijí pouze několik týdnů, živí se šťávami z rostlinných pletiv. Dospělci nejčastěji sedí na keřích, kde probíhá sání šťáv. Díky tympanálnímu orgánu mohou samci poměrně hlasitě cvrčet. Po nakladení vajíček se malé larvy přesouvají do půdy, kde sají šťávy z kořenů rostlin. Jejich vývoj je víceletý a délka vývoje závisí na potravní nabídce v půdě. V poslední fázi larvy vylézají z půdy na rostliny a z larev se líhnou dospělci.

 

Ohrožení a ochrana: Druh je zařazen v červeném seznamu ČR v kategorii „zranitelný“.  V minulosti byl tento druh ohrožen především ztrátou biotopů, dnes je ohrožen jejich zarůstáním. Vhodný management na lokalitách je vyřezávání dřevin a extenzivní pastva dobytka.

 

 

Literatura:

 

Dlabola J. (1954): Křísi – Homoptera. Fauna ČSR, svazek 1.

 

Sanborn A. F. (2014): Catalogue of the Cicadoidea (Hemiptera: Auchenorrhyncha). Academic Press/Elsevier, London.

 

Schedl W. (2000): Taxonomie, Biologie und Verbreitung der Singzikaden Mitteleuropas (Insecta: Homoptera: Cicadidae et Tibicinidae). Naturwissenschaftlich-Medizinischer Verein in Innsbruck 87: 257-271.