Chrysops caecutiens - bzikavka slepoočka

12. 1. 2018 vytvořil Ondřej Machač

Chrysops caecutiens (Linnaeus, 1758) – bzikavka slepoočka

Čeleď: Tabanidae – ovádovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 7–10 mm. Hlava širší než delší, žlutočerná. Tykadla trojčlánková, první článek žlutooranžový, další dva tmavé. Oči jsou zelené s hnědočervenými skvrnami, u samiček daleko od sebe. Štít delší než širší, s několika světlými páskami a žlutými chloupky. Zadeček šedohnědý, první dva články žluté s tmavou skvrnou ve tvaru obráceného „V“. Nohy jsou šedohnědé. Křídla s velkou tmavou skvrnou.

 

Možná záměna: Záměna je možná s našimi dalšími bzikavkami rodu Chrysops (v ČR 8 druhů). Od nich se odlišuje skvrnou ve tvaru obráceného „V“, kresbou zadečkových článků a tmavou skvrnou na křídlech. Jedná se o nejhojnější druh rodu v ČR.

 

Rozšíření: Téměř celá Evropa a Sibiř.

 

V ČR hojný druh po celém území od nížin do hor.

 

Biologie a ekologie: Bzikavka slepoočka se vyskytuje na různých biotopech, nejčastěji však v okolí vod, na březích rybníků, v mokřadech a lužních lesích.  Zejména v odpoledních hodinách (často až do západu slunce) samice vyhledávají větší savce a často také člověka, kterým saje krev. Tento druh dokáže být velmi dotěrný a citelně umí bodnout. Samci se živí rostlinnými šťávami. Létá od května do září. Larvy se vyvíjejí ve vlhké půdě na březích vod, někdy také přímo v bahně ve vodách.

 

 

Literatura:


Chvála M. (ed.) (1980): Krevsající mouchy a střečci – Diptera. Fauna ČSSR, Academia, Praha.