Chrysobothris affinis - krasec šestitečný

24. 10. 2009 vytvořil Filip Trnka

Chrysobothris affinis (Fabricius, 1794) - krasec šestitečný

Syn.: Chrysobothris adusta Abeille de Perrin, 1901; Chrysobothris aeruginosa Fugner, 1891; Chrysobothris assimulans Schreiberg in Sturm, 1843; Chrysobothris congener Paykull 1799; Chrysobothris hexastigma Mannerheim, 1837; Chrysobothris inaequalis Reitter, 1895; Chrysobothris materculae Holynski, 1975; Chrysobothris reitteri Kerremans, 1900; Chrysobothris sibirica Obenberger, 1916; Chrysobothris tristis Abeille de Perrin, 1900

Čeleď: Buprestidae - krascovití

Status: běžný druh

 

Popis: Velikost 10-16,5 mm. Zbarvení svrchní strany těla je leskle měděné, ze spodu kovově modro-zelený. Hlava  je silně bíle ochlupená, stejně ochlupen i bok těla. Na krovkách zlatě-bronzové skvrny. Krovky jemně tečkované.

 

Možná záměna: V ČR lze zaměnit s příbuznými, ale vzácnějšími krasci. Prvním velmi podobným druhem je Chrysobothris chrysostigma, který patří mezi velice vzácné krasce. Od krasce šestitečného (Chrysobothris affinis) se dá odlišit poměrně snadno biotopově, jelikož je vázán na původní horské jehličnaté lesy a vyskytuje se převážně ve výškách kolem 1000 m.n.m. Velikostně jsou témeř stejní, liší se především postavením a velikostí skvrn a žebry na krovkách. Chrysobothris chrysostigma má skvrny větší, žebra vystouplejší a na okraji krovek najdeme purpurový lem. Druhým zaměnitelným druhem je Chrysobothris igniventris, který je teplomilný a vývojem vázaný na borovice (Pinus spp.). Hlavním rozdílem od Chrysobothris affinis je velikost, jelikož Chrysobothris igniventris dorůstá pouze 6,5-11 mm. Chrysobothris igniventris je tmavší a má větší skvrny na krovkách, které jsou často zbarveny kovově zlato-zeleně. Spodní strana Chrysobothris igniventris je zbarvena kovově zeleně.

 

Rozšíření: Celá Evropa mimo Anglie. Na východ přes Rusko, jihovýchodně  směrem do Malé Asie a Kazachstánu, Uzbekistánu  a Iránu. Směrem na jih zasahuje až do severní Afriky (Egypt, Tunisko, Maroko...).

 

V ČR se vyskytuje hojně na celém území, vyhýbá se vyšším polohám. Na našem území vystupuje přibližně do 800 m. n. m.

 

Biologie a ekologie: Imaga od začátku května do konce srpna s maximem v červnu. Polyfágní druh vázaný na původní listnaté dřeviny,  jen vyjímečně probíhá vývoj v jehličnanech. Dospělce lze často spatřit na kůře nejrůznějších listnatých stromů, preferuje osluněné kmeny. Velice často pozorován na dubech (Quercus spp.), a na buku lesním (Fagus sylvatica). Vývoj probíhá přibližně 2-3 roky.

 

Taxonomická poznámka: Vytváří několik poddruhů, v ČR nominátní poddruh Chrysobothris affinis affinis. Mezi ostatní patří Chrysobothris affinis heliophila (severní Afrika), Chrysobothris affinis mali (Kazachstán), Chrysobothris affinis nevskyi (přední Asie), Chrysobothris affinis tetragramma (přední Asie), Chrysobothris affinis tremulae (Kazachstán).

 

 chrysobothris_affinis1 chrysobothris_affinis2 chrysobothris_affinis3 

 

Literatura:

 

Bílý S. (1989): Zoologické klíče. Krascovití, Buprestidae. Academia, Praha.

 

Bílý S. (2002): Summary of the bionomy of the buprestid beetles of Central Europe (Coleoptera: Buprestidae). Acta Entomologica Musei Nationalis Pragae, Supplementum 10: 1–103.