Ceratinella brevis (Wider, 1834) – pavučenka krátká
Čeleď: Linyphiidae – plachetnatkovití
Status: běžný druh
Popis: Délka těla 1,8–2,2 mm (hlavohruď 0,6–0,8 mm). Hlavohruď je poměrně krátká a široká, tmavě hnědá. Zadeček je kulovitý, mírně zploštělý, hnědý. U obou pohlaví kryje hřbetní část zadečku okrouhlá sklerotizovaná destička (scutum), která je na povrchu hrubě důlkovaná. Obě pohlaví jsou stejně zbarvené, samci mají výraznější scutum, které kryje téměř celou hřbetní část zadečku. Nohy jsou poměrně krátké, hnědě zbarvené.
Možná záměna: Záměna je možná s dalšími druhy pavučenek rodu Ceratinella (v ČR 5 druhů). Všechny naše druhy jsou si podobné, pouze pavučenka krátkonohá (C. brevipes) jako jediná z našich druhů nemá u samic vyvinuté scutum. Ke spolehlivému určení je potřeba porovnat kopulační orgány.
Rozšíření: Palerktický druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy a Asie.
V ČR hojný druh, od nížin do hor, po celém území.
Biologie a ekologie: Pavučenka krátká žije v listnatých a smíšených lesích různého typu, nejhojnější bývá v bučinách středních poloh, ale najdeme ji i v remízcích, křovinách a vzácně také na nelesních biotopech. Žije na zemi v listovém opadu, v mechu, pod kameny a kusy dřeva. S dospělci se setkáme po celý rok, i během zimy, nejvíce však v podzimních měsících a na jaře.
Literatura:
Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.
Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!