Cerastium pumilum - rožec nízký

7. 4. 2025 vytvořil Václav Dvořák

Cerastium pumilum Curtis – rožec nízký

Syn.: Cerastium glutinosum f. pumilum (Curtis) Bolzon; C. grenieri F. W. Schultz

Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité

Status: NT

 

Popis: Drobná, obvykle tmavozelená, na bázi často načervenalá, hustě odstále žláznatá a krátce pýřitá bylina, vysoká 5 až 20 cm. Lodyha obvykle přímá, jednoduchá nebo jednoduše větvená, nejspodnější nezkrácený lodyžní článek s převládajícími žláznatými a vtroušenými krycími (nežláznatými) chlupy. Spodní listeny celé bylinné nebo jen s nepatrnou suchomázdřitou špičkou, celokrajné. Květenstvím je řídký vidlan; chlupy na kalichu nedosahují špičky kališních lístků; korunní lístky zdéli kališních, 2krát delší než široké; tyčinek 5. Plodem jsou tobolky, semena jemně bradavčitá, kaštanově hnědá.

 

Možná záměna: Určování jednoletých rožců vyžaduje dlouhodobou praxi a zprvu se zdá komplikované. Několik morfologicky podobných druhů je sdruženo v okruhu rožce nízkého (Cerastium pumilum agg.), přičemž velmi běžný je rožec lepkavý (Cerastium glutinosum), který má nejspodnější nezkrácený lodyžní článek krytý pouze nežláznatými chlupy, habitem rostliny zaujmou bledou, žlutozelenou barvou. Oba druhy se společně vyznačují kaštanově zbarvenými semeny a nejspodnějšími listeny květenství bylinnými, jen s nepatrnou suchomázdřitou špičkou. Žláznaté chlupy naopak na spodním lodyžním článku najdeme u rožce klubkatého (C. glomeratum), ten má však nápadně klubkovitě nahloučené květy, jelikož květní stopky maximálně dosahují délky kalicha a zároveň chlupy na kalichu přečnívají přes jejich špičku.

Z okruhu rožce nízkého je nově do Česka zavlékán rožec čtyřmužný (Cerastium subtetrandrum), u nějž převažují květy se čtyřmi korunními lístky.

 

Rozšíření: Celkový areál je vzhledem k častým záměnám a komplikované taxonomii nedokonale známý, za původní se tento druh považuje v oblasti západní, jižní a střední Evropě, na sever zasahuje do jižních částí Skandinávie. Jako nepůvodní druh byl zaznamenán v Severní Americe.

 

V Česku se vyskytuje ve dvou izolovaných arelách v teplých, nížinných až pahorkatinných polohách Čech a Moravy. V Čechách roste především v Českém středohoří, v Českém krase a v dolní Povltaví severně Prahy, izolovaně ve východních Čechách. Na Moravě jsou lokality soustředěny do panonské oblasti jižní Moravy, zejména roste na Pavlovských vrších a v jejich okolí, na sever po okres Vyškov.

 

Ekologie: Druh s vazbou na skalní výchozy a suché trávníky, zřídka se objevuje na antropicky ovlivněných, sekundárních stanovištích, jako jsou železniční nádraží. Preferuje stanoviště s nezapojenou vegetací a substráty bohaté na báze, především na vápencích a slepencích.

 

Terofyt s fenologickým optimem kvetení od konce března do května.

 

Ochrana a ohrožení: Rožec nízký není veden mezi zvláště chráněnými druhy české květeny. V Červeném seznamu je řazen do nízké kategorie téměř ohrožených druhů (NT), což odráží jeho izolovaný výskyt. Počet známých lokalit je ovlivněn snadnou zaměnitelností a krátkověkostí druhu, může být tedy v terénu přehlížen.

 

 

Literatura:

 

Kaplan Z., Danihelka J., Lepší M., Lepší P., Ekrt L., Chrtek J. Jr., Kocián J., Prančl J., Kobrlová L., Hroneš M. & Šulc V. (2016): Distributions of vascular plants in the Czech Republic. Part 3. – Preslia, 88: 459–544.

 

Letz D. R., Dančák M., Danihelka J. & Šarhanová P. (2012): Taxonomy and distribution of Cerastium pumilum and C. glutinosum in Central Europe. – Preslia, 84: 33–69.