Carlina acaulis subsp. acaulis - pupava bezlodyžná pravá

24. 5. 2009 vytvořil Michal Hroneš

Carlina acaulis subsp. acaulis L. - pupava bezlodyžná pravá

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité

Status: běžný druh  

 

Popis: Víceletá rostlina se zkrácenou (do 3 cm dlouhou) lodyhou a zdřevnatělým, vřetenovitým kořenem. Listy, nahloučené v charakteristické přízemní růžici, jsou podlouhlé až eliptické, peřenoklané až peřenosečné, ostnitě zubaté, široce přisedající na lodyhu, svrchu tmavě zelené, zespoda světlejší. Úbory vyrůstají na konci lodyhy jednotlivě. Zákrov je víceřadý, vnitřní zákrovní listeny jsou špičaté, bělavé až nafialovělé. Květy jsou bílé, vzácněji načervenalé.  Nažky jsou válcovité, zřetelně ochmýřené.

 

Možná záměna: Nezaměnitelný taxon naší květeny. Podruh pupava bezlodyžná vyvýšená (Carlina acaulis subsp. caulescens) se od nominátního podruhu liší zřetelně vyvinutou lodyhou.

 

Rozšíření: Evropský druh, jehož areál na jihu ohraničují Pyreneje, Apeniny a hory na severu Balkánského poloostrova, na severu Baltské moře a na východě areál končí v evropské části Ruska.

 

V ČR se vyskytuje roztroušeně po celém území, od nížin až do hor.

 

Ekologie: Pupava je suchomilný druh, rostoucí na suchých loukách, pastvinách, stráních, mezích, či v lesních lemech, na hlubokých, vysychavých, hlinitých až jílovitých půdách. Je diagnostickým druhem širokolistých suchých trávníků asociace Carlino acaulis-Brometum erecti.

 

Hemikryptofyt, který kvete od července do září.

 

Význam: Kořen pupavy obsahuje farmakologicky aktivní silice, užívající se jako diuretikum nebo při nechutenství pro povzbuzení chuti k jídlu. Dužnatá květní lůžka kvetoucích rostlin lze po očištění používat jako zeleninu (chutnají přibližně jako kedlubny) do salátů i dalších pokrmů.

 

 

 

Literatura:

 

Kovanda M. (2004): Carlina L. – pupava. – In: Slavík B., Štěpánková J. & Štěpánek J. (eds), Květena České republiky 7, p. 356–361, Academia, Praha.