Calosoma sycophanta - krajník pižmový

19. 7. 2018 vytvořil Filip Trnka

Calosoma sycophanta (Linnaeus, 1758) – krajník pižmový
Čeleď: Carabidae – střevlíkovití
Status: O, VU

 

Popis: Velikost těla 18–35 mm. Zbarvení je variabilní. Hlava a okraje štítu modré, krovky zlato-zelené s červeno- měděným kovovým leskem. Spodní strana těla tmavě modro-zelená. Oči vystupují z okraje hlavy. Štít a krovky široké. Přívěsky černé. Velmi dobře léta.

 

Rozšíření: Celá Evropa, v Asii až po Čínu a na Sibiř, také v severní Africe. Byl introdukován do severní Ameriky.

 

V ČR lokálně v nížinách a pahorkatinách, velmi vzácně i ve vyšších polohách. V Čechách poměrně vzácný a lokální (České středohoří, okolí Prahy, Polabí), Na Moravě také lokálně, častěji nalézaný především na Břeclavsku a Znojemsku. Při přemnožení různých druhů listožravých housenek může být krajník pižmový dočasně i velmi hojný.

 

Biologie a ekologie: Dospělci od května do srpna především v listnatých nebo smíšených lesích, ale i zahradách či parcích. Brouci i larvy jsou predátoři jiných bezobratlých, loví ve dne i v noci aktivně na stromech, keřích nebo na zemi. Specializují se na lov larválních stádií (housenky a kukly) motýlů, ale pronásledují i jiné druhy bezobratlých. Při housenkových kalamitách nejčastěji z čeledí bekyňovitých (Lymantriinae) a hřbetozubcovitých (Notodontidae) není výjimkou, když se brouci i larvy vyskytují masově. Mezi častou kořist patří bekyně velkohlavá (Lymantria dispar) nebo bourovčík toulavý (Thaumetopoea processionea). Krajník pižmový je považován za účinného regulátora těchto škůdců, brouk za svůj život sežere v jedné sezóně až 400 housenek, larvy okolo 40. Páření dospělců probíhá v květnu a červnu. Samičky kladou vajíčka do půdy, v které probíhá i kuklení. Vývoj larev trvá 1–2 měsíce. Imaga se dožívají 2–3 let, přezimují v půdě, kde si budují hliněnou komůrku. Dospělci vylučují z ústních orgánů tekutinu, která typicky zapáchá.

 

Ohrožení a ochrana: Druh chráněný zákonem jako ohrožený a v červeném seznamu ČR zařazen v kategorii „zranitelný“. Krajník pižmový je ohrožen nevhodným lesním hospodařením, především holosečemi, tvorbou stejnověkých porostů a také chemickými přípravky, které se používají na ochranu lesa. Vhodným managementem je tvorba nestejnověkých a nehomogenních listnatých porostů.

 

 

Literatura:

 

Hůrka K. (1996): Carabidae of the Czech and Slovak Republics. Illustrated key. Carabidae České a Slovenské republiky. Nakladatelství Kabourek, Zlín.

 

Hůrka K. (2005): Brouci České a Slovenské republiky. Beetles of the Czech and Slovak Republics. Kabourek, Zlín.

 

Niedl J. (1960): Monografie československých druhů tribu Carabini VI. Monographie der in der Tschechoslowakei vorkommenden Arten des Tribus Carabini VI. (Col. Carabidae-Carabinae). Přírodovědecký sborník Ostravského kraje 21: 167-186.

 

Schaefer P., Fuester R., Tayler P., Barth S. & Simons E. (1999): Current Distribution and Historical Range Expansion of Calosoma Sycophanta (L.) (Coleoptera: Carabidae) in North America. Journal of Entomological 34: 339-362.