Callobius claustrarius - cedivka lesní

30. 12. 2008 vytvořil Ondřej Machač

Callobius claustrarius (Hahn, 1833) – cedivka lesní

Čeleď: Amaurobiidae – cedivkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 10–12 mm (hlh. u samců 4–4,5 mm, u samic 4–5 mm). Tělo je šedohnědě zbarveno, hlavohruď je tmavší než zadeček. Na oválném zadečku jsou dvě charakteristické, světlé, laločnaté skvrny. Nohy jsou poměrně krátké, hnědavé. Samci jsou jen o málo menší než samice.

 

Možná záměna: Dobře rozpoznatelný druh. Záměna je možná snad jen s některými cedivkami rodu Amaurobius, od kterých ji poměrně dobře rozlišíme podle charakteristických skvrn na zadečku. Spolehlivé určení je podle kopulačních orgánů.

 

Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířen v Evropě a mírném pásu Asie.

 

V ČR hojný druh, vyskytující se zejména ve středních polohách a pahorkatinách. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: S touto cedivkou se setkáme poměrně běžně v listnatých, smíšených a suťových lesích - pod kameny, padlými kmeny a kůrou. Je to pavouk s noční aktivitou, který den tráví v pavučinovém úkrytu. Ústí úkrytu (tak jak je pro cedivky typické) je vytvořeno z hustých vláken opatřených kribelem (jemnými lepivými vlákny). Od července střeží v úkrytu samice plochý kokon, který hlídá až do vylíhnutí mláďat. Po vylíhnutí mladé cedivky žijí ještě nějaký čas v hnízdě matky, poté se osamostatní. S dospělci se můžeme setkat po celý rok.

 

 

Literatura:

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of the Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.