Calamobius filum - tesařík

12. 8. 2010 vytvořil Filip Trnka

Calamobius filum (Rossi, 1790) - tesařík

Syn.: Agapanthia marginella (Fabricius) Mulsant, 1839; Calamobius gracilis (Creutzer) Mulsant, 1862; Saperda filum Rossi, 1790; Saperda gracilis Creutzer, 1799; Saperda hirta Fabricius, 1792 nec Fabricius, 1775; Saperda marginella Fabricius, 1801; Saperda tenuis Blanco-Fernández, 1859

Čeleď: Cerambycidae - tesaříkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Velikost těla je 5-11 mm, tělo je úzké a tenké. Tykadla velmi tenká, u samců asi dvakrát delší než tělo, u samic přibližně jeden a půlkrát delší než tělo. Zajímavostí je, že první článek tykadel je velký přibližně jako hlava a štít dohromady. Základní zbarvení je černé, od čela a po stranách hlavy se táhnou bílé pásky. Krovky jsou poměrně hustě šedě chloupkovány.

 

Rozšíření: Mediteránní druh vyskytující se v jižní Evropě a Středomoří. Svým rozšířením zasahuje do střední Evropy a na Kavkaz.

 

V ČR se dříve  vyskytoval pouze na jižní Moravě, v posledních letech ovšem velice rychle expanduje směrem na sever, už byl hlášen z hranic Polska. Prozatím se tento druh vyskytuje na Moravě, ale v nejbližších letech se pravděpodobně objeví i v Čechách. Vyskytuje se lokálně ale často hromadně až masově.

 

Biologie a ekologie: Imaga od poloviny května do července s maximem v červnu. Brouci vyhledávají suché teplé louky a stráně s vysokou trávou. Jedná se o oligofágní druh živící se trávami z čeledi lipnicovitých (Poaceae), mezi nejčastější hostitelské rostliny patří ovsík vyvýšený (Arrhenatherum elatius), srha laločnatá (Dactylis glomerata), ječmen myší (Hordeum murinum), oves setý (Avena sativa) a další. Dospělci sedí charakteristickým postojem na živných rostlinách, jsou přitisknutí ke stéblu a tykadla natažená směrem dopředu. Často také mezi trsy živných rostlin přeletují. Po páření samičky vykousávají do stébla dírku, do které klade vajíčko. Larva vyžírá stéblo od klasu až ke kořenům, během srpna larvy dospívají a připravují se na přezimování. Larva se kuklí na jaře a dospělec se tentýž rok vylézá na povrch, vývoj je tedy jednoletý.