Byctiscus populi - zobonoska topolová

19. 1. 2017 vytvořil Filip Trnka

Byctiscus populi (Linnaeus, 1758) – zobonoska topolová
Čeleď: Attelabidae – zobonoskovití
Status: běžný druh

 

Popis: Velikost těla 4,0–5,5 mm, tělo široké (krovky jsou o málo delší než širší), lysé, bez ochlupení. Zbarvení je variabilní, nejčastěji zelené s měděným leskem, vzácněji může být zcela modré či černé (spodní část těla je modrá). Oči mírně vypouklé, nosec silný a krátký (kratší než štít). Čelo s hlubokým vtlakem s jemným, řídkým okrouhlým tečkováním. Samci mají na bocích štítu trny.

 

Možná záměna: Tento druh je zaměnitelný pouze s blízce příbuznou zobonoskou révovou (Byctiscus betulae). U B. betulae jsou mezi očima v podlouhlé jamce podlouhlé tečky na rozdíl od okrouhlých u B. populi. Dalším znakem je jemné (pod lupou viditelné) ochlupení zadní třetiny krovek B. betulae a v průměru větší velikost těla 4,8–7,0 mm.

 

Rozšíření: Evropa, západní a Střední Asie, Sibiř, Mongolsko a severní Čína.

 

V ČR hojný druh na především v nížinách a pahorkatinách.

 

Biologie a ekologie: Dospělci brzy z jara od poloviny dubna až do října s maximem od začátku května do konce června. Tento druh žije na okrajích lesů a dalších nejrůznějších biotopech s náletem topolů, často také v pískovnách nebo na pasekách jak na suchých tak mokrých stanovištích. Oligofágní druh s vazbou na topoly (Populus spp.), zejména topol osika (P. tremula) méně pak t. bílý (P. alba), t. černý (P. nigra) nebo t. kanadský (P. x canadensis). Imaga se zdržují na listech živných rostlin, kde také samečci bojují o samičky ve vzájemných soubojích, kdy se vzájemně objímají a snaží se svého soka přetlačit. Během června samičky připravují z listu (vzácněji ze dvou) trubičkovitý smotek, do kterého klade jedno vajíčko, a smotek společně se samečkem dokončují. Smotek postupně usychá, až o něco později padá na zem. Dospělé larvy vylézají do půdy, kde probíhá kuklení. Část brouků ještě vyleze a proběhne u nich žír ještě během podzimu a část zůstává v komůrce, kde přezimuje.

 

 

Literatura:

 

Alonso-Zarazaga M. A. (2011): Subfamily Rhynchitidae, Attelabidae. Pp. 109–14. In: Löbl I. & Smetana A. (eds.): Catalogue of Palaearctic Coleoptera. Volume 7. Curculionoidea I. Apollo Books, Stenstrup.

 

Cmoluch Z. (1979): Klucze do oznaczania owadów Polski, Część XIX, Chrząszcze – Coleoptera, Zeszyt 96–97, Rhinomaceridae, Attelabidae. PWN, Warszawa.

 

Dieckmann L. (1974): Beträge zur Insektenfauna der DDR: Coleoptera – Curculionidae (Rhinomacerinae, Rhynchitinae, Attelabinae, Apoderinae). Beiträge zur Entomologie 24: 5–54.

 

Morris M.G. (1990): Orthocerous Weevils: Coleoptera Curculionoidea (Nemonychidae, Anthribidae, Urodontidae, Attelabidae and Apionidae). Handbooks for the Identification of British Insects 5/16). Royal Entomological Society of London.