Brigittea latens - cedivečka černá

29. 8. 2020 vytvořil Ondřej Machač

Brigittea latens (Fabricius, 1775) – cedivečka černá

Syn.: Dictyna latens (Fabricius, 1775)

Čeleď: Dictynidae – cedivečkovití

Status: VU

 

Popis: Délka těla 2,5–3,5 mm (hlh. 1,2–1,5 mm). Hlavohruď je černá, v přední části se světlými šedobílými chloupky. Zadeček je oválně vejčitý, pokrytý hustými krátkými šedými chloupky a černým pruhem, který se v zadní části přerušuje a vytváří laloky. Kribelum (sítko u snovacích bradavek, ze kterého vyčesávají specifická lepivá vlákna) je rozděleno na dvě části. Zbarvení a velikost je u obou pohlaví stejné. Nohy a makadla jsou černé s šedavými chloupky.

 

Možná záměna: Záměna je možná s dalšími druhy rodu Brigittea a Dictyna (kde donedávna tento druh patřil), od kterých se liší kresbou na zadečku, černýma nohama a spolehlivě podle kopulačních orgánů.

 

Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy a Střední Asie.

 

V ČR vzácný druh, jen v teplých oblastech, v Čechách zejména v okolí Prahy a na Chomutovsku, na Moravě na Znojemsku a v NP Podyjí. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Cedivečka černá žije na osluněných xerotermních biotopech, jako jsou vřesoviště, stepní trávníky, písčiny, vzácně i na úhorech nebo v pískovnách. Staví si neuspořádané sítě skládajících se ze spleti vláken, obvykle na vrcholcích různých nižších bylin se složeným květenstvím a keříčkovité vegetaci. V síti můžeme často spatřit i samce, který před a po páření žije nějakou dobu se samicí. Bílé čočkovité kokony zavěšuje samice v letních měsících do úkrytu v síti. S dospělci se setkáme od května do konce srpna.

 

Ochrana a ohrožení: Díky své vzácnosti a vazbě na xerotermní biotopy byla v červeném seznamu pavouků ČR zařazena jako druh zranitelný (VU). Ohrožena je jako mnoho dalších druhů zarůstáním a degradací suchých trávníků a dalších podobných biotopů. Tomuto druhu vyhovvuje pastva velkých kopytníků (zvláště koní), kteří tvoří pestrou vegetační mozaiku. 

 

 

Literatura:

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.