Bothriochloa ischaemum - vousatka prstnatá

22. 2. 2022 vytvořil Václav Dvořák

Bothriochloa ischaemum (L.) Keng – vousatka prstnatá

Syn.: Dichanthium ischaemum (L.) Roberty

Čeleď: Poaceae – lipnicovité

Status: NT

 

Popis: Volně trsnatá, šedavě zelená, později nafialovělá tráva. Stébla četná, kolénkatě vystoupavá, hladká, obvykle 20–80 cm vysoká. Pochvy listů hladké, lysé; jazýček chybí, nahrazen věnečkem chloupků. Listové čepele ploché, řídce brvité, chabé, pokroucené. Květenstvím je hrozen složený z 5–7 prstnatě rozestálých, čárkovitých, na vřeteni chlupatých lichoklasů; klásky ve dvojicích ve dvou řadách, jeden přisedlý, druhý stopkatý; osina přítomna jen na pluše přisedlého párového klásku.

 

Možná záměna: Vousatka se řadí ke travám s prstovitě roztaženými klasy, kterých není v naší květeně příliš. V kombinaci s věnečkem chlupů, který nahrazuje jazýček na rozhraní listové čepele a pochvy, připadá záměna v úvahu s troskutem trsnatým (Cynodon dactylon), u kterého ovšem všechny klasy vyrůstají z jednoho místa a klásky nemají osiny. Vzácně je na naše území zavlékána kalužnice indická (Eleusine indica), která je habitem blíže troskutu a tvoří hustě trsnaté porosty.

 

Rozšíření: Vousatka má široký euroasijský areál, který se rozpíná od jižní Evropy až po Dálný východ, v tropických oblastech jv. Asie se vyskytuje v odlišná varieta var. songaricum. Roste rovněž v severní Africe a také v makaronézské oblasti. Jako nepůvodní druh je známa ze Severní, Střední a Jižní Ameriky a také z Austrálie.

 

V České republice se vyskytuje ve dvou oddělených arelách, které zahrnují teplé oblasti nížin a pahorkatin Čech a Moravy. Hojněji roste např. v sz. Čechách, na Moravě je častá na jihu a její výskyt vyznívá u Olomouce.

 

Ekologie: Vousatka je suchomilným druhem osluněných stanovišť, zejména roste na výhřevných stráních, pastvinách, úhorech a také na písčinách. Preferuje neutrální až bazické podklady. Je součástí ochranářsky významné vegetace úzkolistých suchých trávníků sv. Festucion valesiaceae či vápnitých sutí sv. Stipion calamagrostis.

 

Vytrvalý hemikryptofyt s fenologickým optimem kvetení od července do září.

 

Ochrana a ohrožení: Vousatka prstnatá není řazena mezi zvláště chráněné druhy české květeny, v Červeném seznamu náleží ke druhům v nízké kategorii téměř ohrožených druhů (NT), což odráží jej topoklimaticky izolovaný, ale místy hojnější výskyt.

 

 

Literatura:

 

Dostál J. (1989): Nová květena ČSSR, vol. 2. – Academia, Praha, 1563 pp.

 

Nawaz S. & Shinde R. D. (2021): Synopsis of the genus Bothriochloa (Poaceae: Andropogoneae) in India. – Phytotaxa, 516(1): 43–58.