Bombus terrestris (Linnaeus, 1758) – čmelák zemní
Čeleď: Apidae – včelovití
Status: O
Popis: Velký druh čmeláka o délce těla 11–17 mm u dělnic a samců, 20–26 mm u samic. Hlava a tělo je robustní, černé, se sytě žlutým páskem na předním okraji hrudi, konec zadečku je bílý s výrazně žlutým proužkem na druhém zadečkovém článku. Celé tělo je krátce a hustě ochlupeno. Sosák je poměrně krátký, ale dobře vyvinutý. Samci mají stejné zbarvení jako samice, jsou však menší. Křídla jsou průhledná, mírně nažloutlá. Nohy jsou robustní, černé, se „sběracími košíčky“ na zadních nohách.
Možná záměna: Záměna je možná s dalšími čmeláky rodu Bombus (v ČR 38 druhů), od kterých se mj. liší výraznou kontrastní kresbou se žlutými páskami. Velmi podobný je čmelák hájový (Bombus lucorum), který se liší méně výrazným zbarvením a vzdáleností oček a tečkováním na hlavě a kusadlech.
Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy, severní Afriky a Střední Asie.
V ČR hojný druh, po celém území, od nížin do hor. Patří mezi naše nejhojnější čmeláky.
Biologie a ekologie: Čmelák zemní žije na různých osluněných, zvláště nelesních biotopech, na loukách, pastvinách, stráních, stepích, pasekách, na okrajích lesa, v okolí cest, ale i v kulturní krajině, v zahradách, parcích a sadech. Aktivní jsou zejména za slunečného počasí, kdy vyhledávají kvetoucí rostliny, na nichž sají nektar, díky dlouhému sosáku, často také na trubkovitých květech. Při sání nektaru také sbírají pyl za pomocí kartáčkovitých chlupů na zadních nohách. Čmeláci patří mezi důležité opylovače a opylují i květy do kterých se nedostanou jiní opylovači (např. včely s krátkými sosáky). Po přezimování vylétají brzy na jaře samice z úkrytů a nejčastěji v norách hlodavců, ale i jiných úkrytech v zemi zakládají hnízda. Hnízda obsahují jednoduché komůrky s larvami a zásobami pylu a medu. Hnízda bývají někdy až okolo 1 m hluboko. V letních měsících, kdy vrcholí jejich aktivita mohou hnízda těchto čmeláků čítat až stovky jedinců. Samci na konci léta opouštějí hnízdo a zdržují se na kvetoucích rostlinách až do podzimu. Přezimují jen samice (královny), nejčastěji zahrabané v zemi.
Ochrana a ohrožení: Čmelák zemní je zařazen v seznamu zvláště chráněných druhů ČR jako druh ohrožený. Jedná se však o poměrně běžný druh, který v současnosti není ohrožen. V navrhované novelizaci seznamu zvláště chráněných druhů již nefiguruje.
Literatura:
Macek J., Straka J., Bogush P., Dvořák L., Bezděčka P. Tyrner P. (2010): Blanokřídlí České republiky I. Žahadloví – II. dotisk. Academia, Praha.
Zahradník J. (1987): Blanokřídlí. Artia Praha.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!