Berberis vulgaris - dřišťál obecný

14. 12. 2009 vytvořil Michal Hroneš

Berberis vulgaris L. – dřišťál obecný  

Syn.: Berberis orientalis C. K. Schneider  

Čeleď: Berberidaceae – dřišťálovité  

Statut: C4

 

Popis: Opadavý, asi do 3 metrů vysoký keř se žlutým dřevem. Starší větve jsou husté, šedočerné, matné, jednoleté větvičky jsou šedožluté, obvykle hranaté. Na větvích se nacházejí svazečky trnů listového původu. Listy jsou krátce řapíkaté, široce eliptické, na okraji jemně zubaté, tmavě zelené. Květenství jsou hroznovitá, převislá, složená z jasně žlutých až zlatavých kvítků. Plodem je protáhlá až elipsovitá, lesklá, tmavě červenavá bobule.

 

Možná záměna: Od poměrně často pěstovaného dřišťálu Thunbergova (Berberis thunbergii) se liší především tvarem listů a květenství.

 

Rozšíření: Dřišťál obecný je rozšířený především v mírném pásu Evropy, od Velké Británie po Kavkaz a Ural, na sever zasahuje do Pobaltí a Estonska, na jih do severních částí Středomoří. Těžiště areálu leží ve střední a středozápadní Evropě. Ve Skandinávii se pravděpodobně vyskytuje pouze sekundárně, stejně tak jako v Severní Americe.

 

V ČR je rozšířen především v teplejších oblastech. Roztroušeně až hojně se vyskytuje v celém termofytiku a v teplejších polohách mezofytika. Ve vyšších polohách zcela chybí.

 

Ekologie: Druh suchých strání, lesostepí, okrajů listnatých lesů a křovinatých formací či říčních kaňonů. Roste na dobře prosluněných, písčitých až hlinitopísčitých, vápenatých půdách. Je diagnostickým druhem společenstev svazu Prunion fruticosae. Je také mezihostitelem rzi travní (Puccinia graminis).

 

Nanofanerofyt, kvetoucí v dubnu a květnu.

 

Význam: Dřišťál obecný je dekorativním a často pěstovaným druhem. Jeho bobule obsahují velké množství vitamínu C a občas se kompotují. Dřevo se zase dříve užívalo v řezbářství a k barvení kůží. Kvůli tomu, že je mezihostitelem rzi travní, byl na některých územích dříve plošně mýcen.

 

Kultivary: Berberis vulgaris 'Alba' (plody bílé), B. vulgaris 'Atropurpurea' (červené listy), B. vulgaris 'Lutea' (plody žluté).

 

Berberis vulgaris 1 Berberis vulgaris 2 Berberis vulgaris 3
Berberis vulgaris 4