Bagous binodulus - nosatec

31. 12. 2022 vytvořil Filip Trnka

Bagous binodulus (Herbst, 1795) – nosatec

Čeleď: Curculionidae – nosatcovití

Status: RE

 

Popis: Větší druh s velikostí těla 3,3–5 mm. Tělo černé, protáhlé, ale robustní s hnědými šupinkami. V zadní části krovek na třetím a pátém mezirýží jsou výrazné, stejně velké hrbolky.

 

Možná záměna: Od dalších druhů rodu Bagous se liší především svojí velikostí, patří mezi větší druhy. Dalším znakem je třetí chodidlový článek, který je u všech nohou delší než širší. Příbuzný je B. nodosus má výrazné hrbolky na krovkách pouze na pátém mezirýží.

 

Rozšíření: Téměř celá Evropa (vyjma mediteránní oblasti) a na Sibiři.

 

V ČR vždy velmi vzácný druh, recentně nezvěstný. Historické údaje známe ze středních Čech a Polabí. Na Moravě jsou historické údaje z Ostravy, Zlína a v sedmdesátých letech byl druh naposledy hojně nalezen v jihomoravské Lednici.

 

Biologie a ekologie: Dospělci od dubna do září s maximem od konce května do července. Druh typický pro biotopy původní a zachovalé makrofytní vegetace přirozeně eutrofních a mezotrofních stojatých vod. Monofág s vazbou na řezan pilolistý (Stratiotes aloides). Dospělci žijí na povrchu listů a žírem vytvářejí specifické požerky. Páření probíhá na rostlinách a imaga kladou vajíčka na listy a květy. Larvy vyhledávají mladé živné rostliny, kde žijí na povrchu apikálních částí listů a vytvářejí v nich chodbičky. Nová generace přezimuje v detritu v blízkosti vody.

 

Ohrožení a ochrana: Druh je zařazen v červeném seznamu ČR v kategorii „regionálně vyhynulý“. V historii ohrožen především destrukcí a melioracemi mokřadních biotopů. Recentně ohrožení spočívá v eutrofizaci vod, vodohospodářských úpravách, intenzivním rybníkářství nebo chov ptactva. Prioritní není ochrana jedinců, ale biotopů. Bohužel živná rostlina je v ČR na pokraji vyhynutí a na většině původních lokalit zmizela. Druh je nelétavý, proto má jen minimální schopnost se šířit na nové lokality. Management by spočíval především v udržování vodního režimu na lokalitě.

 

   

   

 

Literatura:

 

Benedikt S., Borovec R., Fremuth J., Krátký J., Schön K, Skuhrovec J. & Trýzna M. 2010: Komentovaný seznam nosatcovitých brouků (Coleoptera: Curculionoidea bez Scolytinae a Platypodinae) České republiky a Slovenska. 1. díl. Systematika, faunistika, historie výzkumu nosatcovitých brouků v České republice a na Slovensku, nástin skladby, seznam. Komentáře k Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nanophyidae, Brachyceridae, Dryopthoridae, Erirhinidae a Curculionidae: Curculioninae, Bagoinae, Baridinae, Ceutorhynchinae, Conoderinae, Hyperinae. (Commented check-list of weevils (Coleoptera: Curculionoidea excepting Scolytinae and Platypodinae) of the Czech Republic and Slovakia. (Part 1. Systematics, faunistics, history of the research of weevils in the Czech Republic and Slovakia, structure vignette, check-list. Comments to Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nanophyidae, Brachyceridae, Dryopthoridae, Erirhinidae and Curculionidae: Curculioninae, Bagoinae, Baridinae, Ceutorhynchinae, Conoderinae, Hyperinae). Klapalekiana, 46 (supplementum): 1–363.

 

Bogusch P. (2017): Distribution and ecology of the weevils of the tribe Bagoini (Coleoptera: Curculionidae) in the Czech Republic. Rozšíření a ekologie nosatců tribu Bagoini (Coleoptera: Curculionidae) v České republice. Klapalekiana 53: 193–270.

 

Caldara R. (2013): Subfamily Bagoinae. Pp. 172–176. In: Löbl I. & Smetana A. (eds): Catalogue of Palaearctic Coleoptera. Volume 8. Curculionoidea II. Brill, Leiden. 

 

Caldara R. & O'Brien C.W. (1998): Systematics and evolution of weevils of the genus Bagous. IV. Taxonomic treatment of the species of the western Palearctic Region (Coleoptera Curculionidae). Memorie della Societa Entomologica Italiana 76: 131-347. 

 

Dieckmann L. (1983): Beiträge zur Insektenfauna der DDR: Coleoptera - Curculionidae (Tanymecinae, Leoptopiinae, Cleoninae, Tanyrhynchinae, Cossoninae, Raymondionyminae, Bagoinae, Tanysphyrinae). Beiträge zur Entomologie 33: 257–381.

 

Gosik R. (2010): Morphology of the larval instars of Bagous binodulus (Herbst, 1795) and B. robustus H. Brisout, 1863 with notes on their biology (Coleoptera: Curculionidae). Genus 21: 293–308.

 

Strejček J. (1976): Příspěvek k poznání fauny brouků čeledi Anthribidae a Curculionidae v ČSSR. (Beitrag zur  Kenntnis der Käferfauna der Familien Anhribidae und Curculionidae in der ČSSR). Zprávy Československé Společnosti Entomologické ČSAV 12: 119–138.