Bagous alismatis (Marsham, 1802) – nosatec
Syn.: Hydronomus alismatis (Marsham, 1802)
Čeleď: Curculionidae – nosatcovití
Status: lokální druh
Popis: Délka těla 2,5–3,3 mm, tělo štíhlé, dlouhé až subcylindrické. Zbarvení těla je černo-hnědé, krovky s výraznými tmavými a světlými skvrnami. Nosec stejně dlouhý jako štít. Štít bez rýhy na uložení nosce. Tykadla a končetiny načervenalé. Chodidla s hustým ochlupením.
Možná záměna: S jinými druhy rodu Bagous, vhodná je determinace s klíčem. Od ostatních druhů se liší chybějící rýhou pro uložení nosce (předohruď je jen lehce vykrojená), proto byl dříve řazen do rodu Hydronomus. Dalším znakem je povrch chodidel, který je drobně a hustě ochlupený na rozdíl od zbylých druhů rodu.
Rozšíření: V celé Evropě, Turecku až na Sibiř a Dálný východ.
V ČR lokálně a roztroušeně v nížinách až pahorkatinách.
Biologie a ekologie: Dospělci od května do srpna s maximem v červnu a červenci. Obývají různé podmáčené a mokřadní biotopy především se stojatou vodou s bohatou makrofytní vegetací, ale žije i na okrajích tekoucích vod. Oligofágní druh s vazbou na žabník jitrocelový (Alisma plantago-aquatica), žabník kopinatý (Alisma lanceolatum), šípatku vodní (Sagittaria sagittifolia) a žabníček vzplývavý (Luronium natans). Imaga se zdržují nad i pod vodou na listech a stoncích živných rostlin, na kterých vytvářejí typické požerky. Páření a kladení vajíček probíhá koncem května a v červnu. Larvy minují uvnitř listů, ale dokážou vylézt ven a doplavat na jinou rostlinu. Kuklení probíhá uvnitř řapíku listu. Koncem léta se objevuje nová generace, která přezimuje v detritu na břehu v blízkosti živných rostlin.
Literatura:
Caldara R. (2013): Subfamily Bagoinae. Pp. 172–176. In: Löbl I. & Smetana A. (eds): Catalogue of Palaearctic Coleoptera. Volume 8. Curculionoidea II. Brill, Leiden.
Dieckmann L. (1983): Beiträge zur Insektenfauna der DDR: Coleoptera - Curculionidae (Tanymecinae, Leoptopiinae, Cleoninae, Tanyrhynchinae, Cossoninae, Raymondionyminae, Bagoinae, Tanysphyrinae). Beiträge zur Entomologie, 33: 257–381.
Gosik R. (2013): Morphology of larval and pupal stages of selected species of Bagoinae Thomson, 1895 with comments on their biology and taxonomy. UMCS, Lublin.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!