Armadillidium pulchellum - svinka lesní

31. 10. 2024 vytvořil Ondřej Machač

Armadillidium pulchellum (Zenker, 1799) – svinka lesní

Čeleď: Armadillidae – svinkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Drobná svinka o délka těla 4,5–6 mm. Tělo je silně klenuté, lesklé, schopné volvace (svinutí). Zbarvení je tmavě hnědé až černohnědé se světlými žlutavými skvrnami a červenými pásky, které tvoří pestrou kresbu. Konce prvního tělního článku jsou zaoblené. Tykadla a nohy jsou šedohnědé.

 

Možná záměna: Záměna je možná s dalšími druhy rodu Armadillidium (v ČR 7 druhů). Svinka lesní patří k menším druhům rodu s výrazným pestrým zbarvením a zaměnitelná je zejména se svinkou skvrnitou (Armadillidium pictum), od které se liší zejména zaobleným koncem druhého článku, stínka pestrá ho má ostře zašpičatělý.

 

Rozšíření: Evropský druh, střední a západní Evropa.

 

V ČR hojný druh, který se vyskytuje v lesnatých oblastech od středních poloh do hor po celém území.

 

Biologie a ekologie: Svinka lesní obývá různé typy lesů, zejména smíšené lesy středních poloh, suťové lesy, borové lesy a lesy pralesovitého typu s množstvím mrtvého dřeva. Žije na zemi pod kusy dřeva, pod kameny i ve spadeném listí, často však také pod kůrou pařezů i stojících stromů, zvláště na odumřelých trouchnivých torzech. Na vhodných místech početně a tvoří i agregace čítající až desítky jedinců. Živí se různými organickými zbytky rostlinného původu.

 

 

Literatura:

 

Frankenberger, Z. (1959): Stejnonožci suchozemští – Oniscoidea. Fauna ČSR, svazek 14. NČSAV, Praha.

 

Orsavová J. & Tuf I. H. (2018): Suchozemští stejnonožci: atlas rozšíření a bibliografie 1840-2018. Acta Carpathica Occidentalis, Supplementum 1/2018, 123 pp.