Araniella alpica (L. Koch, 1869) – křižák horský
Čeleď: Araneidae – křižákovití
Status: nehojný druh
Popis: Délka těla 4–6 mm (hlavohruď 1,5–2,5 mm). Hlavohruď je oranžovohnědá, u samců s tmavým okrajem. Zadeček je vejčitý, žlutozelený se světlou laločnatou skvrnou tvořící dva pásky na hřbetní straně a bělavou obrubou hřbetní strany zadečku. Samci mají kontrastnější zbarvení než samice. Na spodní straně zadečku jsou čtyři žlutozelené tečky. Nohy a makadla jsou červenohnědé s naznačeným tmavším kroužkováním na zadních nohách, u samců jsou tmavé s červenými stehny.
Možná záměna: Záměna je možná s některými dalšími křižáky rodu Araniella, od kterých se odlišuje světlou kresbou na zadečku bez tmavých teček po stranách a čtyřmi světlými tečkami na spodní straně zadečku. Spolehlivé určení je podle kopulačních orgánů.
Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy až po západní část Sibiře.
V ČR nehojný druh, roztroušeně ve středních a vyšších polohách, v nižších polohách velmi vzácně. Mapa rozšíření zde.
Biologie a ekologie: Křižák horský žije na lesních okrajích horských a podhorských listnatých i jehličnatých lesů, v okolí lesních cest, v porostech kleče a na pasekách. Žije nejčastěji na křovinách, mladých stromech a nižších větvích stromů (často na smrku), kde si staví menší kolové sítě. Ve středu sítě číhá na kořist. Žlutohnědé kokony připřádá samice obvykle na spodní stranu listů nebo mezi větvičky. S dospělci se setkáme nejčastěji od června do konce srpna.
Literatura:
Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of the Czech Republic. Peres, Praha.
Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!