Aquilegia vulgaris - orlíček obecný

31. 5. 2016 vytvořil Václav Dvořák

Aquilegia vulgaris L. – orlíček obecný

Syn.: Aquilegia silvestris Necker, A. versicolor Salisb.

Čeleď: Ranunculaceae – pryskyřníkovité

Status: C3

 

Popis: Rostlina s přímými, větvenými, roztroušeně chlupatými lodyhami, které jsou vysoké do 70 cm. Přízemní listy dlouze řapíkaté, čepele 2krát trojčetné, lístky v obrysu okrouhlé až příčně eliptické, nepravidelně vroubkované;  lodyžní listy trojčetné až celistvé, na spodní straně nasivělé. Květy na dlouhých stopkách, nicí, modré až modrofialové, vzácně bílé. Tyčinky svazečkovitě nahloučené. Semena černá, lesklá a hladká.

 

Rozšíření: Evropský druh, který se vyskytuje po celém kontinentu vyjma nejsevernějších částí. Na jihu areál zasahuje i do severní Afriky. Druh je druhotně znám též ze Severní Ameriky.

 

V České republice se vyskytuje od nížin do hor po celém území, ale v rozsáhlejších oblastech chybí nebo se vyskytuje jen velmi vzácně (např. Jindřichohradecko, Český les, okolí Kralup na Vltavou, Opavy, atd.).

 

Ekologie: Roste ve světlých lesích, na pasekách, v křovinách a na loukách. Dává přednost vápencovým podkladům. Je součástí řady vegetačních typů.

 

Vytrvalý hemikryptofyt s fenologickým optimem od května do července.

 

Ochrana a ohrožení: Orliček obecný je v Červeném seznamu hodnocen jako ohrožený druh (C3) naší květeny.

 

Poznámka: Oblíbená okrasná rostlina, která je v kultuře známa již od 15. století. Pěstuje se v mnoha barevných kultivarech, nezřídka z kultury zplaňuje. Rostlina je jedovatá, v minulosti se prý využívala v lidovém léčitelství např. pro zmírnění porodních bolestí.

 

 

Literatura:

Chrtková A. (1988): Aquilegia L. In.: Hejný S. & Slavík B. (eds), Květena ČSR vol. 1, Academia, Praha, 385–388.