Anaphalis margaritacea - plesnivka perlová

25. 9. 2012 vytvořil Michal Hroneš

Anaphalis margaritacea (L.) Bentham & Hook. f. – plesnivka perlová
Syn.: Gnaphalium margaritaceum L., Antennaria margaritacea (L.) R. Br., Margaritaria ramosa Opiz
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Status: nepůvodní druh

Popis:
Vytrvalé, dvoudomé byliny s tenkým oddenkem a přímou, bíle plstnatou, hustě olistěnou lodyhou. Listy jsou čárkovitě kopinaté, přisedlé, na okraji podvinuté, na rubu plstnatě chlupaté, na líci zelené, pavučinatě chlupaté. Květenství je bohatá chocholičnatá lata tvořená vejcovitými úbory. Zákrovní listeny jsou vejčité, tupé, bílé. Květy jsou pouze trubkovité, žluté, samčí květy s nefunkčním pestíkem a zvonkovitě trubkovitou korunou, samičí květy s dlouhou bliznou a niťovitou korunou. U samičích rostlin jsou občas přítomny i sterilní oboupohlavné květy. Plodem je vřetenovitá nažka s jednořadým chmýrem.

Možná záměna: Plesnivka perlová je vzdáleně podobná např. kociánku dvoudomému (Antennaria dioica) či některým protěžím (Gnaphalium, Pseudognaphalium). Od protěží se liší zřetelnou dvoudomostí, dlouze špičatými listy či bílými zákrovními listeny. Od kociánku se liší již na první pohled vyšším vzrůstem, tvarem listů, bohatou chocholičnatou latou či absencí přízemní růžice listů.

Rozšíření: Původní areál rozšíření se nachází v Severní Americe (Kanada, USA, severní Mexiko) a ve východní Asii (od Japonska a Korejského poloostrova, přes Čínu a Himálaj po Indii a Pákistán). Sekundární výskyt je udáván z Evropy.

V ČR se jedná o nepůvodní druh, který je, především ve vyšších polohách, poměrně často pěstován a následně zplaňuje. Vyskytuje se především v příhraničních oblastech (např. Šumava, Krušné hory, Děčínsko, Jizerské hory, Krkonoše).

Ekologie:
V původním areálu roste především v podrostu horských jehličnatých a březových lesů, na horských loukách či na skalnatých svazích. U nás roste především na pasekách, v příkopech podél cest či u hřbitovních zdí, obvykle na kyselém podloží.

Hemikryptofyt, který kvete od srpna do začátku října.

Význam:
Okrasný a dekorativní druh, sušená se přidává do vazeb.

 

Literatura:

Kubát K. (2004): Anaphalis DC. – In.: Slavík B. & Štěpánková J. (eds), Květena České republiky 7, Academia, Praha, 88–90.

Nesom G. L. (2006): Anaphalis DC. – In.: FNA Editorial Comitee (eds), Flora of North America vol. 19–21 (Asteraceae), Oxford University Press, Oxford, 426–427.

Zhu S. X. & Bayer R. J. (2011): Anaphalis DC. – In: Wu Z. Y., Raven P. H., Hong D. Y. (eds), Flora of China, vol. 20–21 (Asteraceae), Science Press (Beijing) and Missouri Botanical Garden Press, St. Louis, 792–815.