Ambigolimax nyctelius - podkornatka jižní

21. 6. 2021 vytvořil Radovan Coufal

Ambigolimax nyctelius (Bourguignat, 1861), dříve Lehmannia nyctelia (Bourguignat, 1861) – podkornatka jižní

Čeleď: Limacidae – slimákovití

Status: NT

 

Popis: Štíhlé tělo dorůstá okolo 50 mm. Zbarvení je proměnlivé, nejčastěji však světle šedé až mléčně bílé. Na štítu bývají dva tmavé pruhy, které se někdy rozpadají do čárek nebo proužků. Zbytek těla pokrývají černé tečky nebo proužky obvykle ve třech řadách.

 

Možná záměna: Druh si můžeme splést s podkornatkou žíhanou (Lehmannia marginata), která bývá podobně zbarvena. Pokud jedinec nemá význačné zbarvení (viz. fotky), je potřeba vyhodnotit znaky nacházející se na pohlavní soustavě, podle kterých druhy spolehlivě rozlišíme.

 

Rozšíření: Původní souvislý areál druhu se nachází v jižní Evropě, především na Balkánském poloostrově. Směrem na sever se souvisleji vyskytuje pouze v Maďarsku a na Slovensku, ostatní nálezy jsou roztroušené. Jako nepůvodní druh je podkornatka evidována v Africe, Velké Británii, Austrálii, USA a na Novém Zélandu.

 

Do České republiky zasahuje areál druhu pouze do střední části CHKO Bílé Karpaty, kde je na příhodných místech poměrně hojný.

 

Biologie a ekologie: Podkornatka obývá teplé listnaté lesy v nižších pohořích. Po dešti s oblibou šplhá vysoko do korun stromů, podobně jako ostatní zástupci rodu, nalézt ji však můžeme i na padlém dřevě a pod kůrou.

 

 

Literatura:

 

Beran L., Juřičková L. & Horsák M., (2017): Mollusca (měkkýši). – In: Červený seznam ohrožených druhů České republiky. Bezobratlí. Red list of threatened species in the Czech Republic. Invertebrates, Farkač J., Král D. & Škorpík M. (eds) AOPK ČR, Praha, 69–74.

 

Horsák M., Čejka T., Juřičková L., Beran L., Horáčková J., Hlaváč J. Č., Dvořák L., Hájek O., Divíšek J., Maňas M. & Ložek V., (2021): Check-list and distribution maps of the molluscs of the Czech and Slovak Republics. – Online at http://mollusca.sav.sk/malacology/checklist.htm, checklist updated at January 12, 2021, maps updated at January 24, 2021.

 

Horsák, M., Juřičková, L. & Picka, J. (2013): Měkkýši České a Slovenské republiky. – Nakladatelství Kabourek, Zlín.

 

Ložek, V. (1956). Klíč československých měkkýšů. Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied.

 

Sysoev A. & Schileyko A. (2009): Land snails and slugs of Russia and adjacent countries. – Pensoft publishers, Sofia-Moscow.

 

Welter-Schultes, F. W. (2012): European non-marine molluscs: a guide for species identification. – Planet Poster.