Amaurobius ferox - cedivka domovní

19. 2. 2011 vytvořil Ondřej Machač

Amaurobius ferox (Walckenaer, 1830) – cedivka domovní

Čeleď: Amaurobiidae – cedivkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 10–15 mm (hlavohruď 4–6 mm). Hlavohruď je robustní tmavě hnědě až tmavě červenohnědě zbarvená. Zadeček je oválný černohnědé barvy s charakteristickými světlými skvrnami, někdy však světlé skvrny nejsou výrazné. Nohy jsou poměrně krátké hnědé až hnědočervené barvy. Mladí jedinci bývají světlejší.

 

Možná záměna: Záměna je možná s některými dalšími druhy cedivek rodu Amaurobius. Zejména pak s cedivkou hajní (A. jugorum) a cedivkou Erberovou (A. erberi). Oba tyto druhy však nežijí synantropně a jsou vzácnější. Vzdáleně je také podobná punčoškářům z rodu Coelotes.

 

Rozšíření: Holearktický druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy, Asie a Severní Ameriky.

 

V ČR hojný druh, zejména v nižších polohách, roztroušeně po celém území. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Tato cedivka obývá kamenité biotopy, jako např. skalnaté stepi, skalnaté svahy, suťové lesy, okraje jeskyní a skály. Nejčastěji se s ní však setkáme v okolí lidských sídel, ve starých zdech, na zříceninách a v lomech. Ukrývá se pod kameny nebo v puklinách skal a zdí. Její přítomnost nám prozradí namodralá nepravidelná síť v okolí ústí úkrytu. Aktivní je převážně v noci, kdy číhá u vchodu svého pavučinového úkrytu na kořist. S dospělci se setkáme po celý rok.

 

    

 

Literatura:


Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of the Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.