Alchemilla crinita Buser – kontryhel vlasatý
Syn.: Alchemilla vulgaris subsp. crinita (Buser) Soó
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Status: běžný druh
Popis: Bylina s čistě zelenými listy, na líci vrásčitými, na rubu s vystupující žilnatinou; čepel ledvinitá, plochá nebo rozložitelně zvlněná, po obou stranách chlupatá; laloky obloukovitě lichoběžníkovité, polokruhovité nebo stlačeně parabolické, mělce zubaté; zuby vroubkovitě pilovité; řapíky hustě oděné kolmo odstálými, bělavými chlupy. Kvetoucí lodyhy do 50 cm dlouhé, s květenstvím až po nejvyšší články chlupatým (vřetena vijanů a stopky květů lysé); horní palisty a stipulia 1. řádu velká, tupě špičatá. Květenství chudé, ve volných vijanech; češule zvonkovité, lysé.
Možná záměna: Určování kontryhelů je náročné a vyžaduje dlouholetou praxi. Podobný se jeví např. kontryhel ostrolaločný (Alchemilla acutiloba), který má listové čepele hlouběji členěné, laloky listů jsou výrazně trojúhelníkovité a na vrcholu zašpičatělé. Cípy kalichu jsou u tohoto druhu vždy lysé.
Rozšíření: Druh s převážně evropským areálem zahrnujícím hory střední a jv. Evropy, s přesahem areálu do Malé Asie. Na sever areál zasahuje do Polska.
V Česku se vyskytuje téměř ve všech pohraničních pohořích, vyjma Krušných hor. Hojnější je zejména v moravských Karpatech, v Orlických horách, v Krkonoších a na Šumavě. Roste rovněž na Českomoravské vrchovině, především ve Žďárských vrších.
Ekologie: Typicky roste na horských loukách, na pastvinách, při okrajích cest a také v ruderalizovanějších trávnících. Preferuje svěží a vlhké půdy bohaté na živiny, především na osluněných stanovištích.
Hemikryptofyt s fenologickým optimem kvetení od května do července.
Literatura:
Havlíček P., Fröhner S. E. & Procházka F. (2003): Kritische Bemerkungen zu den Alchemilla-Arten im Böhmerwald. – Preslia, 75: 29–37.
Plocek A. (1995): Alchemilla L. In: Slavík B., Smejkal M., Dvořáková M. & Grulich V. (eds), Květena České republiky 4, Academia, Praha, 247–270.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!