Aix galericulata (Linnaeus, 1758) - kachnička mandarinská
Syn.: Anas asitori Linnaeus, 1758
Řád: Anseriformes – vrubozobí, čeleď: Anatidae – kachnovití
Status: IUCN: LC, nepůvodní druh
Popis: Kachnička mandarinská je 40–50 cm velká stromová kachna. Je tedy o něco málo menší než, u nás běžná, kachna divoká (Anas platyrhynchos). Rozpětí křídel se uvádí od 65–75 cm. Pohlavní dimorfizmus u toho druhu velmi dobře patrný ve zbarvení. Zatím, co samec je velmi pestrý, samice je bez výraznějších barev. Nejvíce vybarvení jsou samci v době toku, dochází ke střídání oranžové, modré, zelené, černé a bílé ve všech odstínech. Velmi nápadné jsou také peříčka tvořící chocholku a prapory. Samice má olivově-šedý hřbet, břicho je kropenaté. Loketní letky mají zelené zrcátko a bílé špičky. Zobák je oranžový až červený s bílým nehtem.
Možná záměna: Samci jsou jedineční a nezaměnitelní. K záměně může však dojít u samic, kde je velká podobnost se samicí kachničky karolínské (Aix sponsa). Vzhledem totožné ptáky rozlišíme pomocí zbarvení nehtu na zobáku. Zatím, co kachnička mandarinská má nehet bílý, kachnička karolínská má nehet tmavý.
Rozšíření: Asijský druh kachny, který se zabydlel i v Evropě. Ve své domovině obývá SV a JV Číny, Japonsko, Koreu a Rusko (oblast Vladivostoku). V Evropě se druh etabloval v Rakousku, Belgii, Francii, Německu, Velké Británii, Irsku, Holandsku, Norsku, Polsku a Švýcarsku. Dále je uváděn z ČR, Itálie, Litvy, Lucemburska, Švédska a Ukrajiny.
V České republice je hlášeno několik desítek nebo stovek nálezů tohoto druhu. Např. na řece Moravě v Olomouci, řece Otavě v Písku, Sázava a z dalších lokalit.
Biologie a ekologie: Druh bez vyhraněných nároků na vodní prostředí. Vyhledává vodní plochy stojaté i tekoucí v městské zástavbě i ve volné přírodě. Přednost dává plochám s vegetací, kde je možnost úkrytu a zisku potravy. Hnízdí v dutinách stromů, někdy i ve značných výškách. Samice snáší 9–12 vajec. Mláďata po vylíhnutí skáčou za matkou do vody z hnízda. Kachnička mandarinská se živí drobnými vodními živočichy, rybkami a semeny rostlin.
Literatura:
Cepák J. a kolektiv (2008): Atlas migrace ptáků České a Slovenské republiky. - Aventinum, Praha
Hudec K., Černý W., a kolektiv (1972): Fauna ČSSR, svazek 19, Ptáci 1. - Academia, Praha.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!